دوشنبه, 28 مرداد 1398
عنوان : شناسایی یك بیمار با گروه خونی نادر o بمبئی
کد خبر : ۲۰۷۷
تاريخ :
 ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ 
ساعت : ۸:۴۶:۴۳
منبع خبر : روابط عمومی اداره کل انتقال خون قزوین

شناسایی یک بیمار با گروه خونی نادرo  بمبئی


به گزارش روابط عمومی انتقال خون استان قزوین ؛ در مورخه 24/11/96 پیرو ارسال نمونه خون یک خانم بیمار بستری در بیمارستان کوثر ، اقدامات جهت شناسایی گروه خونی وی صورت گرفت. نمونه خون وی جهت انجام آزمایشات تکمیلی به آزمایشگاه مرجع ایمونو هماتولوژی سازمان انتقال خون ایران در تهران ارسال شد . با انجام آزمایشات تکمیلی مشخص شد این خانم دارای گروه خونی نادر  o  بمبئی می باشد .

اقدامات اورژانسی با توجه به پایین بودن هموگلوبین بیمار جهت فراهم نمودن خون مورد نیاز این بیمار آغاز گردید.2 واحد خون از بانک خون های نادر سازمان انتقال خون ایران جهت تزریق به بیمار ارسال گردید و یک واحد خون هم توسط خواهر بیمار که دارنده همین گروه خونی است اهدا گردید و با توجه به فوریت مورد ، آزمایشات مربوطه در همان روز انجام شد و خون اهدایی به بیمار تزریق گردید.

گفتنی است بیشتر افراد جامعه تصور می کنند تنها سه نوع آنتی ژن گروه خونی وجود دارد این در حالی است که تا کنون بیش از 200 نوع آنتی ژن در 29 سیستم گروه خونی شناسایی شده است.

برخی از این آنتی ژن ها و به تبع آن گروه های خونی مرتبط با آنها شیوع بیشتری در جامعه دارند و برخی شیوع کمتر ، بعضی از آنها نیز بسیار کمیاب هستند به طوری که ممکن است محدود به یک فامیل و یک خانواده شوند.

یکی از این گروه های بسیار کمیاب و نادر گروهی به نام "o  بمبئی " است که نام آن مربوط به ناحیه ای است در هند که این گروه خونی در مورد یکی از افراد اهل آنجا کشف شده است.

گروه خونی o  بمبئی تنها از اهدا کننده های همگروه خود می تواند خون دریافت کند اما مانند گروه o  می تواند به افراد با گروه های دیگر خونی ، خون اهدا کند.
نمایش تعداد بازدیدها : 86

بازگشت           چاپ چاپ          نظر دهی به خبر نظر دهی به خبر
 
پرتال اداره کل انتقال خون استان قزوین

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8